Водій автотранспортних засобів

Загальні поняття

10-07-2013-0Водій – професія особлива, зі своєю романтикою та своїми традиціями. Це дуже напружена і, в той же час, почесна праця, що вимагає високої фізичної та емоційної самовіддачі, професіоналізму, таланту.

  Коротка історія професії                  473856mc7abutblr

Професія шофера (водія) тісно пов’язана з історією розвитку саморушного транспорту. Перший паровий візок у 1769 році створив французький інженер Нікола Жозеф Кюньо. Людину, що керувала візком і одночасно топила паровий казан, називали шофером. Ця машина розвивала швидкість до 7 кілометрів за годину.

У вісімдесятих роках XIX століття Г. Даймлер і К. Бенц уже створили перший бензиновий двигун внутрішнього згоряння, що був установлений на новому транспортному засобі – безрейковому саморушному візку, що одержав назву “автомобіль”. У Росії ж перший автомобіль з’явився в 1895 році.

В даний час водій автотранспорту – масова професія, тому що автомобіль став незамінним не тільки у всіх галузях людської діяльності: промисловості, торгівлі, сфері послуг і т.п., але й в умовах індивідуального бізнесу.

                                      Характер роботиvoiture_182

Водій керує автомобільними транспортними засобами, що відносяться до категорії “В”, “С” за різних дорожніх умов. Виконує вимоги правил дорожнього руху, правил перевезення вантажів, пасажирів і багажу.

Забезпечує належний технічний стан автомобіля, керує спеціальним обладнанням. Перевіряє технічний стан автомобіля перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу. Забезпечує справність обладнання автотранспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища.

Контролює правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів ( у тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних) у кузовах автотранспортних засобів. Усуває технічні несправності, які виникають під час роботи автотранспортних засобів. Виконує регулювальні роботи. Керує автопоїздами, що обладнанні спеціальними звуковими і світловими сигналами, що дають право на перевагу при пересуванні на дорогах.

Заправляє автотранспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами. Оформлює дорожню документацію. Подає першу медичну допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортної пригоди.

21                                                          mallll

Умови праці

Робоче місце водія – кабіна автомобіля. Вона охороняє водія не тільки від впливу сонця, вітру, атмосферних опадів, але й від випадання з транспортного засобу під час руху, від небезпечних травм під час дорожньо-транспортних пригод. Кабіна водія опалюється і вентилюється.

В далекі рейси, як правило, вирушають два водії, які повинні мати хороші умови не тільки для роботи, але й для відпочинку. Тривалість рейсу значною мірою впливає на стомлюваність водія, на його здатність правильно і швидко орієнтуватися. Особливо складно працювати вночі. Саме в цей час знижується увага. Даються взнаки також монотонність і одноманітність руху, з якими водій стикається під час тривалих рейсів.

З двох видів навантажень, що діють на людину в процесі праці (фізичного і нервово-емоційного), у водія переважає нервово-емоційне.

Безпека руху транспортних засобів багато в чому залежить від фізичного стану і здоров’я водія.

Ринок праці

Професія водія потрібна в багатьох галузях:

 • автотранспортні підприємства (таксопарки, автобази, компанії з автоперевезень т.д.);
 • промислові підприємства;
 • автомобільний спорт;
 • робота в галузях сільського господарства;
 • приватні перевезення.

Водій автотранспортних засобів

Повинен знати:

законодавство України про автомобільний транспорт і дорожній рух; Правила дорожнього руху; правила перевезення вантажів (в т.ч. небезпечних, негабаритних), порядок і умови перевезення пасажирів і багажу; призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, складових одиниць, механізмів і систем автотранспортних засобів категорії В та правила їх технічної експлуатації; будову, правила експлуатації і технічного обслуговування причепів; основи керування автотранспортними засобами; можливі причини дорожньо-транспортних пригод та способи їх попередження; причини виникнення несправностей, способи їх виявлення та усунення; характер впливу природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інше) на безпеку руху; порядок проведення технічного обслуговування; правила безпечного ведення робіт, протипожежної безпеки та санітарії під час технічного обслуговування автотранспортного засобу та при роботі на лінії; особливості користування експлуатаційними матеріалами (паливо, оливи, мастила, електроліт, антифриз та інше); правила зберігання автотранспортних засобів на відкритій стоянці і в гаражі; правила надання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод; правові основи і відповідальність за порушення правил дорожнього руху, правил
експлуатації транспортного засобу, завдання матеріальної шкоди та шкоди навколишньому середовищу.

Повинен уміти:

керувати автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії В, за різних дорожніх умов. Виконувати вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу. Забезпечувати належний технічний стан автотранспортного засобу. Буксирувати автопричіп дозволеною максимальною масою до 750 кг. Перевіряти технічний стан автотранспортного засобу перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу. Забезпечувати справність обладнання відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища. Виконувати роботи з щоденного технічного обслуговування автотранспортного засобу. Подавати автотранспортний засіб під навантаження та розвантаження або до місця посадки і висадки пасажирів. Контролювати правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів у кузові автотранспортного засобу малої вантажопідйомності, а також порядок розміщення пасажирів у легкових автомобілях. Усувати технічні несправності, які виникають під час роботи автотранспортного засобу на лінії і не потребують розбирання головних механізмів. Виконувати регулювальні роботи. Заправляти автомобільні транспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами.
Оформляти дорожню документацію. Надавати першу допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод.

Медичні обмеження

Робота водія не рекомендується людям, що мають захворювання:

 • серцево-судинної системи з вираженою патологією;
 • зниження гостроти зору;
 • звуження полів зору;
 • порушення бінокулярності й сприйняття кольору; хронічні хвороби вуха зі зниженням функції;
 • порушення вестибулярного апарату; яскраво виражену патологію опорно-рухового апарату, що ускладнює рух;
 • тим, хто страждає на бронхіальну астму.

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей

Водій, крім хорошого здоров’я, повинен мати відповідні якості, які є визначальними у його професії. Увага – одна з найважливіших якостей водія. В процесі роботи напрямок уваги змінюється: вона зосереджена то на засобах керування, то на сприйнятті ситуації на дорозі, або на тому та іншому одночасно. Ось чому вміння розподіляти увагу професійно важливе для водія. Йому необхідно мати також хорошу пам’ять, особливо м’язово-рухову. Водій повинен вміти логічно мислити. Це особливо важливо в період, коли людина вчиться керувати машиною. Важливо також, щоб водій мав і хорошу зорову оперативну пам’ять, що дозволяє орієнтуватися в дорозі, економити час для пошуку оптимального маршруту. Дуже велике значення для водія має реакція – зворотна дія на ускладнення ситуації руху, а також вміння володіти собою.

Діяльність водія пов’язана з великим нервовим напруженням і вимагає особливої волі та вміння керувати своїми почуттями. Зберігаючи контроль над собою в критичних ситуаціях, проявляючи кмітливість, вольова людина здатна активізувати психічну діяльність, перебороти труднощі, перемогти страх і в результаті прийняти єдине правильне рішення і уникнути дорожньо-транспортної пригоди.

Для ефективної роботи водію необхідні:

Якості та вміння:

 • фізична витривалість і сила;
 • концентрація уваги (здатність протягом тривалого часу займатися визначеним видом діяльності);
 • уміння швидко переключати увагу;
 • великий обсяг уваги;
 • гарна зорова пам’ять;
 • гарна моторна пам’ять;
 • гарна реакція на можливі несподівані ситуації на дорозі;
 • гарна просторова уява;
 • здатність контролювати  свої емоції;
 • гарний окомір.

Основні риси характеру:

дисциплінованість, обережність, розважливість, самовладання, спритність, урівноваженість, упевненість, витривалість, спостережливість, рішучість, розсудливість, сумлінність, ініціативність, активність, енергійність, відповідальність, господарність, охайність, обережність, витривалість.

Перспективи

Професія водія – одна з найзатребуваніших і добре оплачуваних професій на ринку праці. Останнім часом удосконалюються технічні складові, дизайн та ергономіка автомобілів, постійно зростає обсяг автомобільних вантажних і пасажирських перевезень, тому водій може бути впевненим, що він не залишиться без роботи. Імовірність працевлаштування водія автотранспортних засобів після навчання складає близько 90%.

За професією водій автотранспортних засобів можлива організація підприємницької діяльності.

 

Анонс

Бажаємо здоров’я, добра, довголіття,
Хай вистачить щастя на ціле століття!
Хай скрізь буде лад – на роботі, в сім’ї,
І радість на серці, і хліб на столі.
Хай сміхом й веселістю повниться хата,
Родина хай буде здорова й багата!
І мрій, і бажань, і наснаги творити,
Щоб серцю хотілося жити й любити!
Хай учні шанують, повагу дарують,
Злагода й мир у житті хай панують!

Наш путівник

Онлайн тестування з ПДР

Архів новин

Рубрики

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Besucherzahler real russian women, who needs real men and real feelings
счетчик посещений
НА ВЕРХ
темы для wordpress